Slovník pojmů

Plést si dojmy s pojmy může být ošemetné ...

Plést si dojmy s pojmy může být ošemetné, obzvlášť když jde o elektroinstalaci či osvětlení. Přestože nám lichotí, když na vás světla a přístroje RETLUX udělají dobrý dojem, budeme rádi, když se o nich dozvíte co nejvíc.
Prostřednictvím porozumění následujícím pojmům a symbolům se můžete ujistit, zda je pro vás daný produkt tím pravým, a utvrdit se v tom, že nejde jen o dobrý první dojem, ale také o volbu rozumu.  

Ekvivalent ke klasické žárovce

Přibližná watáž klasické žárovky kterou úsporný světelný zdroj nahrazuje. Ale například u LED žárovek to nemusí být tak úplně pravda, protože klasická žárovka svítí skoro po celém obvodu a část vyzářeného světla se odráží o strop a stěny, které jej pohlcují. Kdežto LED žárovka svítí v úhlu 120-180 stupňů a veškerý světelný výkon je vyzářen jen do osvětlovaného prostoru, proto bude v místnosti pocitově "více světla".

Index podání barev Ra

Index podání barev Ra (CRI) je hodnocení jejich věrnosti, při osvětlení daným zdrojem oproti osvětlení sluncem. Hodnota Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možno rozeznat barvy. Naproti tomu při Ra=100 je podání barev zcela přirozené. Čím vyšší je tedy hodnota Ra, tím přirozeněji budou barvy v osvětlovaném prostoru vypadat.

LED 

LED je zkratka anglického názvu „light emitting diode“, jedná se tedy o polovodičovou součástku, která při průchodu elektrického proudu emituje (vytváří) světlo. Neobsahuje tedy žádné skleněné části, které se mohou rozbít, nebo vlákno kterému hrozí přepálení či přetržení. Proto LED žárovky mají výbornou odolnost proti nárazům a otřesům.

Patice

je ta část žárovky kterou montujeme do svítidla a přes níž je současně připojena k napájení. Existuje mnoho typů patic, nejpoužívanější však jsou ty s Edisonovým závitem E14 a E27, dále pak bajonet GU10 a kolíčková patice GU5.3 (MR16). Pro jednodušší výběr je na všech světelných zdrojích RETLUX patice označena ikonou na přední straně obalu

Malá napověda:

E14 - malá svítidla a lampičky na 230 V (mignon)
E27 - nejrozšíženější patice ve svítidlech a lustrech na 230 V
GU10 - podhledová bodová svítidla na 230 V
GU5.3/MR16 - podhledová bodová svítidla na 12 V

Počet zapnutí

tato hodnota udává přibližný počet rozsvícení světelného zdroje. Tento údaj Vám může pomoci s výběrem vhodného světelného zdroje podle jeho umístění v domácnosti.

Příkon

nám zjednodušeně udává kolik energie dané zařízení spotřebuje. Přesná formulace pak je, že Příkon je fyzikální veličina vyjadřující množství energie spotřebované za jednotku času. Značí se písmenem P a jeho základní jednotkou je Watt (značka: W). U úsporných světelných zdrojů již příkon není při výběru tak důležitý, mnohem důležitější je údaj o svítivosti ( světelný tok ).

Světelný tok

Jednotkou světelného toku je lumen (značka lm). U světelných zdrojů se jím označuje "svítivost". Čím je jeho hodnota vyšší, tím více vydává zdroj světla. Tento údaj je nyní vlastně nejdůležitější při výběru žárovky, proto vybírejte hlavně podle svítivosti a ne podle příkonu jako jste byli zvyklí u klasických žárovek. Protože ne všechny úsporné světelné zdroje o příkonu např. 10 W svítí stejně.

Teplota světla

jinak také teplota chromatičnosti, charakterizuje spektrum bílého světla a jeho jednotkou je Kelvin (K). U světelných zdrojů se setkáváme s barevnou teplotou od 1500K do 8000K. Např. 2700K je teplá bílá barva podobná klasické žárovce, 4000K je bílé světlo a 6500K je studené bílé světlo.

Příklady teploty světla:

1200 K: svíčka
2700 K: klasická žárovka
5000 K: obvyklé denní světlo
6500 K: standardizované denní světlo
7000 K: lehce zamračená obloha
8000 K: zatažená obloha

Kontakt

Napište nám

Využijte formuláře pro rychlé sdělení Vašeho problému nebo požadavku.
Všechny položky jsou povinné.

Kontakty

Autorizovaný distributor a servis v ČR
Distributor
FAST ČR, a.s.
U Sanitasu 1621
251 01 Říčany
Česká republika
E-mail: info@retlux.cz
Servis
FAST ČR, a.s.
Technická 1701
251 01 Říčany
Česká republika
​E-mail: servis.praha@retlux.cz