Tiskové zprávy

Praha 01.10.2021

Nové energetické štítky pro světelné zdroje

Nepřehledným „pluskám“ je konec! 
Nové energetické štítky přinesou přehledné informace pomocí pár písmen.
Energetické štítky nás provázejí výběrem elektroniky již po desetiletí. S neustávajícím vývojem úsporných technologií vyvstává i nutnost jejich úpravy pro aktuální potřeby. Doteď byl zákazník vystaven nepřehlednému štítkování s několika znaménky + za písmenem A. Nejen, že nebylo možné na první dobrou poznat jaká je spotřeba energie, ale hlavně by v budoucnu ona „pluska“ stále přibývala. Na začátku března se nové štítky objevily na různých spotřebičích. Od 1. září 2021 se změněné štítkování týká i světelných zdrojů.

 
Jak se mění štítky?

Základem je přehledná stupnice, která neobsahuje již žádná mnohačetná pluska. Navrací se tak vlastně k původní verzi, která obsahovala pouze samotná písmena v rozsahu od A do G. Třídy A+, A++ a A+++ již nebudou nadále existovat. Při současné úrovni techniky nelze zatím ani dosáhnout úrovní na špičce škály. 
Neméně důležitou součástí nových štítků jsou QR kódy. Přes ně se může kupující jednoduše dostat na evropskou databázi produktů EPREL, která obsahuje veškeré informace vč. technické dokumentace o daném výrobku. 
Co však zůstává, je údaj o spotřebě produktu za 1000 hodin. Ten je stále uváděn v kilowatthodinách a je vždy umístěn nalevo od výše zmíněného QR kódu.
 

Pozor! Není štítek jako štítekPozor! Není štítek jako štítek

Ačkoliv vypadají změny poměrně minimalisticky, tak přechod na nové štítkování je dlouhodobý proces. Sortiment na trhu je opravdu široký, a pokud právě nakupujete nový světelný zdroj do vaší domácnosti, měli byste vědět několik věcí.

1)    Všechny produkty musí být od 1. 5. 2021 v databázi EPREL vč. nového štítku a informačního listu.
2)    Pokud nakupujete v kamenném obchodě, tak je možné a dokonce pravděpodobné, že do 28. 2. 2023 naleznete produkty stále se starým štítkováním. Prodávající může však požádat své dodavatele o nové štítky vč. informačních listů a vystavit je na prodejně.
3)    Od 1. 3. 2023 musí být již všechny světelné zdroje s novým štítkem, který musí překrýt ten starý. Navíc již musí být k dispozici i nové informační listy. 
 

Novinky na trhu rovnou s novým štítkem

Nové světelné zdroje, které jsou umístěny na trh až po 1. září 2021 žádná přechodná doba neplatí. Tyto musí být evidované v databázi EPREL, a rovněž je nutné, aby měly již nové štítky vč. informačních listů. 

Bylo toho na vás moc? Nezoufejte! Rádi vám poradíme, případně se stačí držet ustálené mechaniky čím dřívější písmeno v abecedě, tím je výrobek úspornější.